Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich

Lech Konopiński otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis

 
XXXVIII Warszawska Jesień Poezji (8–11 października) miała w tym roku wyjątkowe znaczenie dla Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Tegoroczne spotkanie literatów z kraju i świata odbywało się pod duchowym patronatem Juliusza Słowackiego – rok 2009 jest Jemu poświęcony z okazji 200. rocznicy urodzin. Wielkość Jego poezji i zasług dodała blasku wręczeniu medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" współczesnym kontynuatorom sztuki słowa. 
Wśród pięciu Kawalerów Orderu jest nasz kolega Lech Konopiński – ikona wielkopolskiej Wielkiej Literatury, piewca gwary poznańskiej, zdobywca Orderu Uśmiechu, a przede wszystkim duma Wielkopolskiego Oddziału ZLP. 
Lech Konopiński jest między innymi autorem popularnych przebojów Anny Jantar, Eleni, Krzysztofa Krawczyka – piosenek, które śpiewała i śpiewa cała Polska, np.: "Co ja w tobie widziałam", "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Za każdy uśmiech twój", "Za wszystkie noce", "Poniesie nas wiatr", "To, co dał nam świat", "Szła noc" "Miłość jak wino" i inne (około 200). 

Więcej

 

Fraszki o Śremie

Fraszki o Śremie
"Fraszki o Śremie" - pokłosie V edycji Satyrykonu "Śrem się śmieje". Barwna i bogato ilustrowana publikacja wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Śremie.
We wstępie Jerzy Kondras - Dyrektor Biblioteki Śremskiej im. Heliodora Święcickiego pisze o źródle, z którego twórcy tego tomiku czerpali utwory satyryczne. Jest nim impreza "Satyrykon 2009" zatytułowana "Śrem się śmieje" odbyta w dniu 1 kwietnia 2009 r. w Śremie w hotelu "L'ascada". 
Celem "Satyrykonu 2009" było napisanie i zaprezentowanie fraszek o mieście i śremianach.
 
Oceniali je znamienici goście spotkania:
Urszula Zybura, Lech Konopiński i Ryszard Podlewski
- znani aforyści - poeci, twórcy fraszek i utworów satyrycznych 
- członkowie Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Podczas kabaretowego wieczoru odbył się pojedynek słowny między zaproszonymi gośćmi. Słowna żonglerka aforyzmami, limerykami i fraszkami w wykonaniu Ryszarda Podlewskiego i Lecha Konopińskiego wyciskała łzy śmiechu 150 entuzjastom śremskiego humoru.
Innym wydarzeniem wieczoru był przezabawny dialog autorstwa Urszuli Zybury - zaprezentowany przez autorkę i Jerzego Kondrasa - dyrektora Biblioteki Śremskiej. Oboje, z wielką swadą pokazali sceniczny kunszt aktorski. Salwom śmiechu i brawom nie było końca.
Podczas V Satyrykonu zorganizowany również został turniej humorystyczny dla śremskich VIP-ów. Szefowie śremskich instytucji i urzędów mieli zaprezentować fraszkę związaną ze Śremem oraz rozszyfrować skrót "Ś.R.E.M'. Zdaniem publiczności bezkonkurencyjny okazał się Andrzej Szczepaniak - prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Śremie. 
Muzyczną oprawę zapewniła Kapela "Śrymioki" - działająca przy Bibliotece Publicznej w Śremie. 
Miłą niespodzianką turnieju był występ Tomasza Grdenia - zdobywcy 
I nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. 2004. Jego kontrabasowe improwizacje przeplatane dobrym humorem zostały nagrodzone przez publiczność owacjami.

Więcej

 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej „Słowo jak chleb”
 

Fundacja Literacka w Poznaniu, „Nasz Klub” - Centrum Artystyczne ISKRA oraz Sekcja Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, przy współpracy Urzędu Miasta Poznania, ogłaszają:
V  Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej (1932-2004)
 Temat piątej edycji Konkursu brzmi: „Ulotność” 
Prosimy o nadsyłanie niepublikowanych i nienagradzanych utworów, 
do  trzech wierszy, w pięciu egzemplarzach każdy. Wiersze winny być opatrzone godłem. W oddzielnej, zaklejonej i oznaczonej  tym samym godłem kopercie, należy dołączyć  dane osobowe autora.
Ostateczny termin nadsyłanie wierszy - 9 listopada 2009 r. Decyduje  data stempla pocztowego.
Nadesłane teksty pozostają do dyspozycji Fundacji Literackiej.
Adres organizatorów konkursu:
 
Fundacja Literacka w Poznaniu
Os. Zwycięstwa 21/64
61-649 POZNAŃ

Więcej

   

Lednickie spotkania z Poezją młodych twórców

sadzenie wierzby
"Lednica Poetów w "Oknie na Wielkopolskę" 

30 maja 2009 r w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Gminie Łubowo odbyła się XIII Lednicka Wiosna Poetycka - spotkanie laureatów, młodych twórców piszących poezję. Jak co roku - imprezę prowadziła Stanisława Łowińska, która od trzynastu lat jest inicjatorką i organizatorką kolejnych spotkań.
- Dziękuję, że jesteście, dziękuję, że piszecie, dziękuję, że przybyliście na ziemię lednicką, by wyśpiewać światu, co Wasze dusze raduje, co smuci…  
- tak Stanisława Łowińska powitała swoich gości.

Więcej

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL